Kąpanie

Kąpanie Samoyeda - czyli jak się za to zabrać  :)
Tym bardziej, że teraz idzie wiosna temat wydaje mi się jak najbardziej na czasie :)

Etap pierwszy - czesanie
Zanim zabierzemy się za kąpiel samoyeda, musimy pamiętać aby porządnie go wyczesać, zwłaszcza w czasie sezonowego linienia, kiedy nasz futrzak zmienia swoją szatę z zimowej na letnią, bo wtedy odchodzi cały podszorstek. Ja czeszę samoyeda partiami - zaczynam od brzucha szczególną uwagę przywiązując do okolicy pach oraz klatki piersiowej, później zabieram się za boki,tułowie,i, kryzę, portki, ogon, na końcu pysk :) Pamiętajmy, że szczotką musimy się dostać niemal do skóry, by usunąć martwy podszorstek. Zapobiegnie to sfilcowaniu się włosa i zrobieniu się zbitych kołtunów po kąpieli, które będzie nam później bardzo ciężko rozczesać oraz znacznie wydłuży nam czas suszenia.

Etap drugi - wycięcie sierści między opuszkami
Najlepiej się do tego sprawdzają nożyczki z zaokrąglonymi końcami.

Mimo, że nożyczki mają zaokrąglone końce trzeba uważać, żeby nie skaleczyć łapki psu, ponieważ opuszki łap są bardzo ukrwione i potem ciężko zatamować krew. Pies powinien leżeć na boku - ja osobiście używam komendy "zdechł pies". Bierzemy pewnie łapę w dłoń i staramy wyciąć starannie sierść między opuszkami (nożyczki kierujemy na zewnątrz od łapy psa) tak, aby futerko nie przeszkadzało jak pies stawia łapę - ja osobiście powtarzam ten zabieg co 2 tygodnie, bez różnicy czy pies jest kąpany czy nie.

Etap trzeci - przygotowanie kąpieli
Kiedy wlewamy wodę do wanny czy brodzika w prysznicu należy pamiętać, że woda ma być letnia. Przygotowujemy wybrany szampon, odżywkę, masę ręczników - ja potrzebuje sześciu, aby mniej więcej łazienka przeżyła. Jeśli chodzi o ręczniki najlepiej się nadają stare wysłużone, ponieważ bardzo szybko wchłaniają wodę.
jeśli będzie zbyt ciepła woda futrzak zrzuci włos - sposób na szybką wylinkę

Etap czwarty - kąpiel
Mycie :
Wkładamy futrzaka do wanny/pod prysznic i dokładnie spłukujemy letnią wodą, tak by zmoczyć cały włos do samej skóry. Mniej więcej zajmuję to o koło 15 min zanim porządnie zmoczymy futerko. Na tak zmoczonego psa możemy nałożyć szampon - jeśli to koncentrat stosujemy się do sposobu użycia danego szamponu. jeśli to szampon wybielający to możemy zrobić bardziej stężony roztwór na bardzo zabrudzone miejsca. Przy myciu ważnie jest by za bardzo nie splątać sierści uniknie to kołtunienia, zwłaszcza w okolicy portek, kryzy i włosa za uszami i na ogonie - tam staramy się rozprowadzać szampon delikatnie. Jeśli chodzi o mycie głowy, musimy zwrócić szczególną uwagę na to by szampon nie dostał się do oczu naszego pupila. - jeśli się dostanie należy szybko przepłukać oko wodą, lub zastosować się do środków ostrożności na etykiecie danego szamponu.
Spłukiwanie :
Spłukujemy szampon/odżywkę chłodną wodą, na tyle dokładnie, by psiak się nie pienił. Największą uwagę zwracamy na uszy, oczy i nos. Jeśli chodzi o uszy manewrujemy strumieniem wody tak, by się nie nalała bezpośrednio do ucha psa.
:idea: można też włożyć na czas spłukiwania płatki kosmetyczne do uszka, żeby chronił przed dostaniem się tam wody z szamponem.
Uwaga: żeby nie nalać psu wody do nosa co może skutkować rozchorowaniem, może to nawet grozić uduszeniem.
Jeśli spłukujemy psa chłodną wodą zamykamy mieszki włosowe i sierść wygląda bardziej efektownie.

Etap piąty - osuszenie
Zanim pies wyjdzie z wanny/prysznica możemy ściągnąć nadmiar wody dłońmi, ułatwi to osuszenie i zaoszczędzi co najmniej jeden ręcznik  :D Przy osuszaniu nie możemy za mocno trzeć ręcznikiem, by nie uszkodzić włosa oraz doprowadzić do skołtunienia. Po osuszeniu należy wytrzeć uszy w środku płatkami kosmetycznymi lub ręcznikiem.
 Przy okazji można psu obciąć pazury, ponieważ zmiękły podczas kąpieli i bardzo łatwo się je przycina  ;) ja używam cążków do pazurów



Etap szósty - suszenie
Jak skończy się radość i bieganie z otrzepywaniem po całym domu, możemy spokojnie zabrać się za suszenie. Naszego futrzaka suszymy równomiernie po całym ciele tak, by nie przegrzać skóry w jednym miejscu. Przy suszeniu należy pamiętać, aby psa nie suszyć ciepłym powietrzem tylko chłodnym, lub o temperaturze pokojowej zapobiegnie to przegrzaniu. Suszymy od skóry pod kontem, tak by suszarka wydmuchiwała wodę z włosa na zewnątrz - przyspieszy to czas suszenia. Przy suszeniu regularnie przeczesujemy włos szczotką, by rozdzielić włos. Najlepiej zacząć od zadu, gniazda i stopniowo przemieszczać strumień powietrza w stronę głowy. Okolicę głowy suszymy z dalszej odległości, najlepiej suszarką skierowaną od tyłu do pyszczka, by nie nawiać powietrzem do uszu.
Warto zwrócić uwagę na to, by dokładnie wysuszyć:
- okolice za uszami,
- pachy,
- gniazdo -miejsce na grzbiecie gdzie samoyed ma podniesiony ogon na grzbiet.
Unikniecie zrobienia odparzeń, ranek i pęknięć skóry - ponieważ tam znajduję się delikatna skóra, a jeśli chodzi o gniazdo pod ogonem znajduje się tam dużo włosa, dodatkowo pies przykrywa je kitą.
:idea: Do suszenia sprawdza się świetnie dmuchawa, skraca pracę o połowę, gdy suszymy suszarką ręczną czas trwania suszenia wynosi około 3-4h, a dmuchawą 1,5h-2h. Dmuchawa ma silniejszy, regulowany nawiew wręcz wydmuchuje wodę z włosa. Osobiście bardzo polecam.

2 komentarze:

  1. Samo kąpanie psa powinno się robić dość regularnie, ale oczywiście w specjalnych szamponach i kosmetykach. Ja jeszcze dodatkowo stosuję specjalne perfumy https://sklep.germapol.pl/pl/kosmetyki-rozne_perfumy i jestem wtedy pewna, że mój pies na pewno będzie ładnie pachniał.

    OdpowiedzUsuń