Jako że rozpoczyna się sezon grzewczy (ale o piecykach gazowych których używamy cały rok, również trzeba pamiętać!) to pozwolę sobie napisać kilka słów na ten temat.
Tlenek węgla (CO) jest bezwonnym, bezbarwnym i niedrażniącym gazem lżejszym od powietrza, o silnych właściwościach toksycznych powstającym na skutek niepełnego spalania paliw węglowych . Jest silnie toksyczny dla zwierząt i ludzi. Gaz ten bardzo łatwo wchłania się do krwi. Wraz z wdychanym powietrzem dostaje się on do płuc, a stamtąd do krwi gdzie łączy się z hemoglobiną tworząc karboksyhemoglobiny. Połączenie to tworzy się dużo łatwiej i jest dużo trwalsze niż z tlenem. Konsekwencją jest drastyczne niedotlenienie narządów, Pierwszy w kolejności zostaje porażony układ krążenia i ośrodkowy układ nerwowy.
Zródło powstawania CO:
spaliny samochodowe w zamkniętym garażu
niesprawna wentylacja lub jej brak
niesprawna instalacja grzewcza
dym (np. w czasie pożaru)
piecyk gazowy.
(należy pamiętać, że nawet przy sprawnym piecyku gazowym lub piecu może nastapić ciąg wsteczny )
Objawy i postepowanie:
W zależności od stężenia i czasu oddziaływania tlenku węgla, objawy te mogą mieć charakter ostry lub przewlekły.
senność, osłabienie, apatia
zaburzenia koordynacji, drgawki
jasno-czerwone zabarwienie błon śluzowych i skóry
utrata wytrzymałości wysiłkowej
duszność
wymioty
śpiączka
nagła śmierć
U zwierząt w pózniejszym okresie ciąży zalecana jest aborcja, ze względu na duże ryzyko uszkodzenia płodów (zatrucie płodu jest dwa razy większe niż matki)
psa po zatruciu należy jak najszybciej wynieść na świeże powietrze i okryć kocem żeby się nie wychłodził. Następnie zawieść jak najszybciej do weterynarza.
Rozpoznanie i leczenie:
Rozpoznanie opiera się na relacji właściciela, wykonaniu badania morfologi krwi, badania biochemicznego, badania moczu, gazometrii . Bardzo ważne jest określenie karboksyhemoglobiny we krwii. (niestety nie znam stężeń w przypadku psów, ani też nigdzie nie udało mi się tego dowiedzieć)
Podstawą leczenia jest tlenoterapia !!! Tlen można podawać przez specjalną maskę.
W ciężkich przypadkach konieczna może być mechaniczna wentylacja płuc.
Leczenie wspomagające - w zależności od objawów
Leczenia psa z takiego zatrucia trwa około 6 tygodni, trzeba uważać bo neurologiczne objawy i skutki uboczne mogą wystapić nawet tydzień po początkowej poprawie.
Konieczna jest regularna kontrola neurologiczna i okresowe badania ze względu na bardzo liczne skutki uboczne występujące po takich zatruciach ( mogą one wystąpić nawet w pózniejszym okresie po zatruciu :)
Zaczadzonym zwierzętom przez kilka tygodni należy ograniczyć aktywność ruchową (ograniczenie zużycia tlenu)
Skutki uboczne zatrucia CO:
Depresja
Głuchota
Ślepota
uszkodzenia narządów wewnętrznych takich jak nerki, wątroba...itd
Niestety wielu lekarzy weterynarii w Polsce których obdzwoniłam ma bardzo znikomą wiedzę na ten temat:( w internecie też jest bardzo mało informacji na temat zatruć u psów, jak i pózniejszych skutków ubocznych których niestety jest bardzo dużo.
Trzeba pamiętać że tlenek węgla jest śmiertelny dla zwierząt i ludzi, zatem należy zaopatrzyć się w detektor tlenku węgla bo tylko w ten sposób niestety możemy się zabezpieczyć. Koszt takiego detektora to kwota około 120 zł a może uratować on życie naszemu pupilowi jak i nam, oraz zaoszczędzić pózniejszych wydatków związanych z leczeniem które nie są małe.
Jak przestrogę dodam że piecyk gazowy w małym pomieszczeniu już w ciągu minuty może wytworzyć śmiertelne stężenie dla nas a co dopiero dla zwierząt.
zródło: informacje z internetu, oraz z rozmów z weterynarzami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz