Kleszcze

Kleszcze - czyli co w trawie piszczy  ;) 



Należy pamiętać, aby zabezpieczyć swojego futrzaka przed ewentualnymi ugryzieniami tych pasożytów, ponieważ może to się skończyć zachorowaniem na wiele niebezpiecznych chorób wywołanych przez wirusy, które są przenoszone przez kleszcze. Jak wiemy samoyed posiada niewyobrażalne pokłady futra, nawet latem kiedy jest "zupełnie łysy" ciężko jest znaleźć pasożyta. Samoyed posiada dość grubą skórę na większości ciała, dlatego najczęstszymi miejscami, gdzie gryzą kleszcze to miejsca gdzie skóra jest bardzo cienka i nieosłonięta wystarczająco włosem. Kleszcze najczęściej gryzą w okolicy brzucha, genitaliów, odbytu, pach i głowy - zwłaszcza kolo oczu, nosa, warg, a także w podbródek i w uszach, za uszami. Miejsca wcześniej wymienione należy sprawdzać regularnie lub po każdym spacerze, jeśli się wybieramy na łąki, rzekę, w okolice lasów lub zarośli.

Ja osobiście kiedy chodzę w takie "dzikie" miejsca, gdzie puszczam psiaka ze smyczy, zawsze po powrocie do domu zabieram się za gruntowne czesanie. Jak nam wszystkim wiadomo po takim wypadzie, zawsze w futerku można znaleźć mnóstwo farfocli, a przy okazji dokładnie oglądnąć psa czy coś się na niego nie rzuciło.  ;)

Jak w razie potrzeby usunąć kleszcza
Jak zauważymy kleszcza należy usunąć go najszybciej jak to jest tylko możliwe, zapobiegnie to ewentualnemu zakażeniu oraz zmniejszy ryzyko zachorowania naszego przyjaciela.

Jeśli chodzi o usuwanie - przygotowuję:
- zwykły słoik, który napełniam do połowy wodą
- pęsetę - najzwyklejszą dostępną w każdym sklepie kosmetycznym


- gaziki
- środek antybakteryjny - ale może to być woda utleniona, spirytus - wszystko co odkaża ranę

Najpierw trzeba rozłożyć futerko w okolicy, gdzie znajduje się kleszcz, zdezynfekować pęsetę, złapać kleszcza pęsetą przy samej skórze i pociągnąć jednym zdecydowanym ruchem - nie wolno kręcić. Kleszcza wrzucamy do słoika z wodą, żeby nam nie uciekł, a następnie przemywamy dokładnie ranę. Należy też sprawdzić czy po kleszczu nic nie zostało. Jeśli tak - radziłabym udać się do weterynarza.

Odradzam smarowania czymkolwiek (np. wazeliną, kremem, masłem, oliwką) wgryzionego w skórę kleszcza, ponieważ po takim zabiegu kleszcz wymiotuje i uwalnia większą ilość skażonej wydzieliny do ciała żywiciela.

Zabezpieczenie psa
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które zabezpieczają naszego psa przed większością ugryzień. Począwszy od obroży, zawieszek na obroże, zawieszek ultradźwiękowych, sprayów, lotionów, kropelek, tabletek oraz specjalnych preparatów weterynaryjnych - w zależności co danemu właścicielowi odpowiada oraz nie uczula naszego psa. Warto sprawdzić po zastosowaniu produktu, czy nie pojawiają się zaczerwienienia, krostki lub pies nie linieje w miejscu gdzie zastosowano dany preparat.

Ja osobiście używam kropelek Fiprex rozmiar L i jestem z nich zadowolona. Moja suczka nie ma po nich uczulenia oraz preparat dobrze broni ją przed kleszczami, wszami i pchłami.


Dla zainteresowanych podaję skład produktu i sposób użycia:

SKŁAD:
- Fipronil 75 mg/1 ml
- Fipronil 150 mg/2 ml
- Fipronil 300 mg/4 ml
- Fipronil 412,5 mg/5,5 ml

SPOSÓB PODANIA:
Nie kąpać zwierząt 2 dni przed oraz 2 dni po podaniu preparatu. Otworzyć tubkę przez przekręcenie i oderwanie końcówki. Rozchylić sierść
między łopatkami i wycisnąć całą zawartość tubki - bezpośrednio na skórę - wzdłuż linii kręgosłupa aż do nasady ogona.
W celu uzyskania optymalnego efektu działania produkt należy podawać z zachowaniem minimum 4-tygodniowych odstępów pomiędzy kolejnymi aplikacjami. Należy zawsze mieć na uwadze aktualny stopień nasilenia inwazji pcheł i kleszczy na danym terenie.
Preparat nie zabezpiecza przed przyczepieniem się kleszcza do skóry zwierzęcia. Po zabiciu kleszcze zazwyczaj spadają z sierści psa, natomiast te, które pozostaną mogą być usunięte przez delikatne strzepnięcie. W niekorzystnych warunkach po zastosowaniu preparatu mogą pozostawać na zwierzęciu pojedyncze ektopasożyty, w związku z tym nie można całkowicie wykluczyć możliwości przenoszenia chorób zakaźnych.
Pchły występują również w miejscach, w których przebywają zwierzęta (legowiska, dywany). Miejsca te również powinny być poddane działaniu odpowiednich preparatów przeciwpasożytniczych i regularnie odkurzane.

1 komentarz:

  1. Kleszcze dla psa są bardzo niebezpieczne. Trzeba po każdym spacerze dobrze sprawdzić pupila czy nie ma pasożyta, nawet jeśli ma obrożę to niestety nie chroni ona w 100%. W leczeniu ewentualnych powikłań ukąszenia pomocne może okazać się podawanie olejków CBD, działają przeciwzapalnie, łagodzą ból. Producent https://hempets.pl/ ma w swojej ofercie preparaty z linii Wholesome dostępne do zakupu online bądź Xatival dostępne w gabinetach weterynaryjnych.

    OdpowiedzUsuń